Ana içeriğe atla

Sivas'ı SİVASIN ÇOCUKLARI İLE BÜYÜTMEK

Hayata bakışım romantik değil gerçekçi olmuştur hep. Bununla birlikte bilirim ki gerçekçi olmak ile kötümser olmak karıştırılmaması gereken iki önemli olgudur. Evet, Sivas için de düşüncelerim böyle, romantik değilim ve umutlu bir gerçekçilikle bakıyorum Sivas’a. Kim ne derse desin umudum var bu şehirle ilgili. Umut sadece fakirin ekmeği değil bizim de can simidimiz Sivas için ve o umut hiç sönmeyecek inşallah.

1991 yılında bu şehirden ayrılırken de Sivas’tan ümitliydim, en azından bir gün dönmek adına. 1997 yılında mezun olup da çalışmak isterken de, 2002 yılında bir daha denerken de ve 2007 yılında... Derken 2011 yılında geri dönebildim ümidimin hiç bitmediği bu şehre. Sivas’tan ümidim olmasa hiç döner miydim hem de ülkemizin en iyi üniversitelerinden birini bırakarak.

Sevgili gençler ve değerli aileleri. Yine bir tercih dönemi yaklaşıyor. Sivas’ın zeki evlatları sizler yine Allah’ın izniyle çok yüksek puanlar alacak ve yine güzel yerleri tercih edeceksiniz muhakkak. Belki de ülkemizin en iyi üniversitelerinde yer bulacaksınız, belli mi olur. Gitmeyin demiyorum, gideceksiniz elbette lakin tercih listenizde başta, ortada veya sonda mutlaka Cumhuriyet Üniversitemizin bölümleri olsun. Örneğin her geçen gün kadromuzu güçlendirdiğimiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü puan türünüz tutuyorsa mutlaka tercih edin. Yine aynı şekilde; Malzeme Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümünü ve Elektronik Mühendisliği bölümlerimizi de tercih edebilirsiniz. Diğer fakültelerimizin de hiç de kötü olmadığının bilincindeyim. Sizlerin tercihi ile inanın bölümlerimizin puanı yükselecek ve üniversitemiz daha yüksek puanlarla öğrenci alan bir yer olacaktır. Üniversitelerin puanının artması çok faktörlüdür fakat bu faktörler içerisinde öğrencinin tercihi en ön sıralarda gelir. Değerli ailelerimiz siz de gönül huzuru ile öğrencilerinizi okulumuza yönlendirebilir ve bölümlerimizin büyümesine katkı sunabilirsiniz. Kafanızda soru işaretleri varsa arzu ettiğiniz takdirde evlatlarınızla birlikte okulumuzu ziyaret edebilir ve birimlerden bilgi alabilirsiniz.

Görev icabı Türkiye’nin birçok üniversitesini görmüş ve kimisinde görev almış birisi olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki “isim yapmış üniversiteleri saymazsak Cumhuriyet Üniversitesi inanın geriye kalan birçok üniversiteden daha iyi durumda bulunuyor”. Belki sizler zaman zaman basında çıkan istatistikleri hatırlıyor ve o nedenle okulumuza farklı bakıyor olabilirsiniz. Varsa bir önyargı da sanırım oralardan başlıyor üniversitemiz hakkında. Yayınlanan istatistikler tabi ki hatalı değil. Bununla birlikte o istatistiklerin nedenleri hakkında üç başlıkta bir şeyler söylemek istiyorum:

  1. ·         Yayınlanan istatistiklerin kaynağı toplanan veri olup üniversitemizde bazı verilerin çok iyi toplanamadığını biliyorum. Size konuyla ilgili küçük bir rakam paylaşayım. Üniversitemizde 1500 civarında öğretim elemanı bulunuyor (üç aşağı beş yukarı olabilir) bunların yarıdan fazlasının akademisyen bilgilerinin girildiği ARBİS sisteminde olmadığını söylesem. Dolayısıyla maalesef başta öğretim elemanlarıyla ilgili veri toplamada sıkıntı var. Bu da istatistikleri etkiliyor. Ayrıca, reklam olmasın diyen kimi çalışmaların istatistiklere sokulmadığı bilgisini alınca da şaşırmıştım.   
  2. ·         Sıralamalar konusunda üniversitemizi sıkıntıya sokan bir başka durum ise “öğrenci başına düşen öğretim elemanı oranının düşüklüğü”. Daha önce görev yaptığım bölüm ile şu an görev yaptığım bölümdeki öğrenci sayıları aynı olmasına rağmen eski okulumdaki öğretim elemanı sayısı buradakinin üç mislidir. Bunun bir sebebi okulumuzda çok sayıda yüksekokul ve meslek yüksekokulu olmasıdır. Kadroların bir kısmının oralara dağıtılması ve doktorası olan öğretim elemanı oranının düşük olması da bir başka husustur.
  3. ·         Öğrenci dağılımına baktığımızda üniversitemizdeki öğrencilerin çoğunluğu lisans ve ön lisans öğrencisidir. Bununla birlikte akademik yayın ve proje çalışmaları yoğun olarak yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle birlikte yapılabilmektedir.

Üniversitemiz 40 yılı aşkın bir deneyime sahip ve kurumsallaşma anlamında çok mesafe almış bir okuldur. Kadrolarımız her geçen gün genişlemekte ve kalite artışı gözle görülür şekilde gerçekleşmektedir. Örneğin, bundan iki yıl öncesine kadar 3 olan öğretim elemanı sayımız bu yıl 6 rakamına ulaşmıştır. Yukarıda maddeler şeklinde belirttiğim sorunlar tek tek aşılmakta ve bunun sonuçları yakında beklenmektedir. Gelişen ve büyüyen üniversitemize siz değerli öğrencilerimizin katkısı da eklendiğinde üniversitemiz büyüyecek siz de kendi memleketinizde, anne ve babanızın yanında kaliteli eğitim alabileceksiniz. Sizleri Sivas’ı büyütme idealini paylaşmaya davet ediyorum.

Sevgi ve selamlarımla,
Yrd. Doç. Dr. Hidayet Takcı
Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Öğretim Üyesi

Mayıs, 2017, Sivas

Yorumlar

  1. Çok güzel bir yazı olmuş hocam elinize sağlık . Sivas'ı bir bilişim şehri yapacağız.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

GÜRÜN Evvel bahar yaz ayları gelince
Açılır bahçede gülü GÜRÜNÜN
Hava bulanıpta yağmur yağınca
Her dereden çağlar seli GÜRÜN'ÜN.

Bülbül öter bahçesinde bağında
Boz koyunlar otlar yüce dağında
Lale sümbül kokar taze yağında
Ne güzel yayladır ili GÜRÜN'ÜN.

LAYİKİ söylüyor gürünün halin
Üst yanı incesu alt yanı telin
Hanım kızlar giyer ceketin şalın
İlden ile gider şanı GÜRÜN'ÜN 

MEHMET SEZAİ ALPAY

YEŞİL GÜRÜN Gürün"ün M.Ö. 2000 yıllarından daha evvel Hititler zamanında TEGEREMA adıyla anıldığını Şemsettin GÜNALTAY"ın eserlerinden biliyoruz. Gürün M.Ö. 63 yıllarında Bütün Anadolu ile birlikte Roma daha sonra da Bizans hakimiyetine girmiştir. Türklerin Anadolu hakimiyetiyle birlikte Gürün sırasıyla, Türkmenler, Oğuz Türkleri ve Yıldırım Beyazıt zamanında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1830 yılında Subaşılık olan Gürün 1845 yılında Bucak, 1862 yılında da ilçe olmuştur. 
Coğrafi Konumu Gürün İlçesi Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun kesiştiği önemli bir kavşak olup…

Sivas Fotoğrafları

Tarihi bir Sivas fotoğrafı

Zenginlikleriyle Sivasımız Lale, sümbül, mor menekşe ne de yakışır Sivas'a
Cumhuriyet'in temelleri Sivas'ta atıldı. (4 eylül kongre binası)
Sivas'ın büyüklüğüne yakışır bir takım SİVASSPOR

Resimler Sivas'ı anlatıyor.
Çifte Minareli Medrese (Selçuklu mimarisinin önemli örneklerinden birisi)

Şifalı balıklar, dünyada bir eşi var, oraya da balıklar Sivas'tan gitmiş.
Doğal Turkuaz renkli, dünya güzel GÖKPINAR gölümüz.

Eğri Köprü, doğrusu yapılamadığı için değil, bir amaca binaen böyle yapılmış.
Anadolu Aslanı veya namı diğer Kangal Köpeğimiz (Bizim köpeğimiz bile akıllı)
Sivas'ın gözbebeği CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ, 30.000'in üzerinde öğrencisi, 1.000'den fazla öğretim elemanı ile Sivas'ı her zaman daha ileriye taşıyacak kapasitede bir okul.
Her tarafından tarih fışkıran bir şehir Sivas
Şehirle özdeşleşmiş bir firma SİVAS TUR

Bu da uydu görüntüsü
Geceleyin Sivas
4 Eylül Sivas için Çok Önemli...
Çevre düzenlemesi her geçen gü…

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında

Zihnimi zorladım en son ne zaman pazara sabahın köründe gitmiştim diye, fakat aklıma bile gelmedi. Çünkü ne ben ne de ailemden birileri yoğun olarak pazara bir ürün götürüp de satmaya çalışmadık. Belki de bazı denemelerimizin başarısız olması nedeniyle böyle bir yolu tercih ettik. Belki de ürettiklerimizin çoğunu tükettiğimiz için gerek kalmadı pazara gitmeye fakat herkes böyle değildi. Sabahın köründe amcalarımın birçoğu Gürün’e eskiden de giderdi hala da giderler.
Güneş say dağına çalmaya başladığında yolculuk başlardı traktörün köyümüze gelişinden sonra. Daha önceleri daha erken, sahur vakti gibi çıktıklarını anlatır büyüklerimiz. Her ne kadar tarım için uygun olmasa da coğrafyamız yokluğun gözü kör olsun para edebilecek ne varsa insanlar Gürün’ün çoğu zaman çok da şen olmayan pazarına götürür ve nasiplerini ararlar. Daha önce trafiği aksatmayan herhangi bir yere kurulan Pazar, Gürün belediyesinin son yıllarda yaptığı çalışmalarının bir sonucu olarak belli bir yerde kurulmaya başlan…