Sivas'ı Sivas'ta büyütmek

Öğrencilerimden biri diyor ki; "Hocam Sivas'ı dışarıda öyle güzel tanıtmışsınız ki buraya gelene kadar Sivas'ı çok gelişmiş bir şehir zannediyordum, o yüzden de burayı tercih ettim". Eve çocuk haklı, gerçekten de Sivas'ı Sivas'a gurbet birçok Sivaslı gayet güzel şekilde tanıtıyor, reklamını çok güzel yapıyor amaaaaa... Sivas'ı geliştirmek noktasında sanırım herkes sınıfta kalıyor. 

Reklama sözüm yok, markaların oluşmasında reklam çok önemli ama reklamı yapılan ürünün iyileştirilmesi reklamın gücüne güç katacaktır. Örneğin reklam ile gelen öğrencinin kendisinin de Sivas'la ilgili iyi yönde reklam yapabilmesi için bu şehri anlatılandan daha fazla beğenmeli değil mi.

Sivas'a özlemle bağlı olana da Sivas'ta yaşayana da Sivas merkezde oturana da Sivas'ın ilçelerinden olana da ayrı ayrı görevler düşüyor. Çalışacağız hem de her alanda. Sanayisi için çalışacağız, eğitimi için çalışacağız, turizmi için çalışacağız, boş durmadan ve devamlı çalışacağız. Örneğin birinci ligde olan Sivasspor Avrupa liglerinde top koşturacak, Üniversitemiz adından söz ettirecek, Doğa ve İnanç turizmi patlayacak vesaire. Nasıl mı olacak?

Halk ile olacak, halk büyümenin gerçekliğine inanacak ve itici gücü oluşturacak. Esnaf büyümenin kendine olan katkısını anlayacak ve büyüme için mücadele verecek. Eğitim camiası ismini altın harflerle yazdırmak için Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde Cumhuriyet şehrine yakışır başarılar elde edecek. Şehrin ilim ehli, sanat ehli, büyüğü küçüğü bu yarışta yerini alacak. 

Sevgili dostlar, senliği benliği, aleviliği sünniliği, sağı solu lütfen bırakıp Sivas ortak paydasında buluşalım. Bizim şehir olarak birliğe, dirliğe ihtiyacımız var. Ne olur ihtiyaçlar listesindeki piramidi hiç bir zaman akıldan çıkarmadan ona göre tavır alalım. Tabi ki hepimiz görüşü olsun, inancı olsun ama bunlar bizi bölen bir neden olmasın ve şehri birlikte büyütelim. 

Sivas büyürse kimse bu şehirden göç etmek istemez. Gurbet kahrı çekmek istemez. "Herkes kalsa Sivas kime yetecek" dediğinizi duyar gibiyim, İstanbul, Ankara, İzmir o kadar insana yetiyorsa Sivas'ta hepimize yeter. İnsanlar göç etmesin yeter ki Sivas'ın ekmeğini büyütür ondan sonra büyük ekmekten paylarımızı alırız alim Allah.

Gelin bir deneyelim. Büyük düşünelim hep birlikte. Olacak diyelim, olumlu yaklaşalım bu şehre. Başta küçük bir iki başarı ile denemeler yapıp ardından daha büyükleri ile devam edelim. Bu konuda yerel yönetimlere çok ciddi görevler düşüyor. Onlar kaptan köşküne geçecek ve paydaşları bir araya getirecekler. Haydi yerel yönetim siz bismillah deyin bizler de inşallah size destek olalım.

Sevgi ve selamlarımla,
H. Takcı    

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

Sivas Fotoğrafları ve Şehir Rehberi

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında