Kadim bir medeniyete soğukkanlı duruş yakışır

Kale gibi deriz metanetli insanlara. Kale, kuvvetli taşların birbirine en bariz şekilde kenetlendiği yapıların belki en somut örneklerinden biridir. Taş kuvvetli olacak ama tek başına yetmez bir de üstüne üstelik diğer kuvvetli taşlarla bir arada bir kompozisyon oluşturacak. Oluşturacak ki medeniyetleri temsil etsin, oluşturacak ki kolay kolay yıkılmasın irili ufaklı saldırılarda.

Son dönemde zihinleri darmadağın edilen insanlar olarak ne de çok ihtiyacımız var, temkinli, tedbirli ve soğukkanlı duruşa. Ne de çok ihtiyacımız var boğazın kırk boğum olduğunu hatırlamaya. Ne de uzun zamandır düşünülmeden edilmiş lafları dinliyoruz, kulaklarımız yırtılırcasına. Kulakların yırtılması demişken son dönem de ne de çok kulakla ilgili şeyler gündemimizde. Telekulaklar, dinlenenler, dinlenenin verdiği frikikler ve dinlemenin ahlaksızlığı, yasa dışılığı v.s.   

Evet, birileri zihnimizi dilediği gibi şekillendirmek istiyor, o birilerinin kim olduğunun önemi yok, çünkü bunu herkes yapmaya başladı. Tamam anlıyorum seçim tarihi çok yakın ve herkes agresif şekilde kendi tarafının başarmasını istiyor, ama bu bir yarışsa, ama düşmanlığın bile bir ahlakı varsa rekabetinde olması gerekmez mi?

Ve Sivas. Biz, tepişen fillerden birini mi tutmalıyız yoksa tutup Sivas’ı düştüğü yerden mi kaldırmalıyız. Örneğin hala devam eden göçü önce durdurmalı ve sonra tersine çevirebilmeliyiz. Örneğin, Kayseri ve Malatya’ya yetişmek hayal olabilir ama en azından mevcuttan daha iyiye gidebilmeliyiz. Örneğin, eğer diğer illere daha fazla yatırım gelirken bize gelmiyorsa bunu sorgulamalıyız. Bize kavgada taraf olmadan daha fazla gereken şehri daha iyiye taşıma azmidir.

Bütün hemşerilerimden bir ricam var. Lütfen gündemle birlikte savrulup gitmek yerine kale gibi sağlam duralım. Her birimiz kalenin bir parçası olup kale gibi sağlam durmak üzere kenetlenelim. Ondan, bundan önce şehrimizi büyütelim.


Bu arada tabi ki doğruyu yanlışı ayırt edip doğruya doğru eğriye eğri demeyi de ihmal etmeyelim ama bunu yaparken birbirimizi kırmayalım, üzmeyelim. Bizim gündelik kavgaların ötesinde şehri büyütme hedefimiz var çünkü…    

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

Sivas Fotoğrafları ve Şehir Rehberi

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında