KIŞ MI GELDİ NE?


Başka yerlere sonbahar geldi ise Sivas’a kış gelmiştir. İnanmayan akşamüstü ceketsiz çıksın da anlasın ne demek istediğimi. Yine bir yerlerden esiyor ayaz mı ayaz bir rüzgâr, açık yerlerinizi donduruyor adeta. Yaylamızda soba yanmaya bile başlamış yer yer, haksız da sayılmaz sobayı evin içine alanlar…

Evet, kış demek soğuk demek ama sadece soğuk değil, aynı zamanda sıcak sohbetler, fırına atılmış patates, soba üstünde demini almakta olan çay ve çayla birlikte demlenen sohbetler, tatlı mı tatlı, uzun mu uzun. Eğer sobanın yanında kediniz yoksa siz uzanın derim, öyle sıcaktır ki oralar.

Her ne kadar ilk iki paragrafta iyice kışı getirsem bile yok sayamayacağımız bir güz mevsimi var önümüzde. Daha elmaları dökeceğiz, cevizi hiç sormayın. Ellerimizi zenci kardeşlerimizin eli gibi yapacak. Taze iken tüketin derim cevizi, kurumadan önce mutlaka doyası yiyin. Eğer ceviziniz yoksa Gürün’lü dostlarınızdan isteyin J Övünmek gibi olmasın Sivas’ın iyi cevizleri Gürün’ümüzde yetişir.

Yakında daha bir sararır her bir taraf. Fotoğraflarını çekersiniz altın sarısı tabiatın, birileri photoshop oyunu zanneder gördüklerini. Mantarı bilmeyen yoktur da ya söğüt mantarını, hele de fırın görmüş, tuzunu almış söğüt mantarı yok mu? Yemediyseniz size bir şey ifade etmez yazdıklarım.

Neyse bunlar değil yazmak istediklerim. Kışa yaklaşan şu sonbahar günlerinde asıl önemli olan öğrencilerimizin şehrimize yeniden gelecek olmaları. Sivas’lı olup da kışın başka memleketlere gidenlere inat onlar gelecek şehrimize. Sivas’lı olup da Sivas’ta sadece bir iki ay kalan hemşehrilerimizden daha fazla kalacaklar Sivas’ta. Sanırım onlar birçoğundan fazla Sivaslı, öyleyse gurbetçilerimiz kadar Sivaslı olan bu dostlarımız ile Sivas için çalışabiliriz, iyi de olur.

Sivas’a çok şey katan öğrencilerimizi dikkate almalı, onların eksiklerini giderme konusunda yardımcı olmalı, Sivas için onlarla birlikte çalışmalıyız, çalışmak zorundayız. Bir düşünün, Sivas’tan memnun kalmış öğrenci kadar Sivas’ın reklamını yapacak başka kimler var ki? Az değil ilçelerle birlikte 40 bin civarında bir öğrenci. Bunların yarısı Sivaslı bile olsa 20 bin hiç az bir rakam değil.

Evet, kış geldi veya gelmek üzere, öğrencilerimiz gibi. Kış mevsimini yaz mevsiminden daha verimli hale getirebilmek için öğrencilerimizle el ele vermeli ve şehre hizmet etmeliyiz. Okul hayatları boyunca has be has Sivaslı olan bu kardeşlerimiz Sivas’a hizmet etmeyecek de bazen Sivas’a bile gelemeyenler mi hizmet edecek. Lütfen öğrenci gücümüzü yabana atmayıp Sivas’ın hayrına kullanalım.


Saygılarımla,  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

Sivas Fotoğrafları ve Şehir Rehberi

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında