Ana içeriğe atla

SİVAS’I KÜÇÜK BIRAKMAYA KİMİN HAKKI VAR?


O gün tam tamına dört takımın önemli maçları vardı, biri de Sivas’ın maçı olmak üzere. Gözümüz skor tabelaları aradı bütün ulusal kanalların bir köşesinde, kiminde sadece Beşiktaş maçının skor tabelası, kiminde Trabzon’un ama hiçbirinde Sivas’ın maç skorunu yazan bir tabelası yoktu. Yine göz ardı edilmişti Sivas fakat Sivas’ın başına ilk kez gelmiyordu bu. O kadar çok ihmal edilmişti ki şehir hem de kendi tarafından…

Şehirlerin kadim tarihi mutlaka önemlidir ama daha önemlisi ona mensup kişilerin ona sahip çıkmasıdır, hem de her platformda. Böylece siz sahip çıktıkça birileri de ona saygı duyacaktır ve yer verecektir mecburen. Birçok ünlü ismin aslen Sivaslı olduğunu devlet sırrı gibi uzun yıllar sonra öğreniriz bu memlekette; nedeni basittir, Sivaslı Sivaslılığından utanırcasına saklar kimliğini. Sonra ne mi olur; Sivas garip kalır, Sivaslı gariban olur, Sivas geride kalır, Sivas ihmal edilir, Sivas büyümeyi ister ama bu istek bir türlü gerçekleşmez.

Efendiler, Sivas kimsenin aşağılayamayacağı kadar büyük bir şehirdir. Birçok medeniyet tarafından önemi kavranmış bu şehre belki en büyük önemi Türkiye Cumhuriyeti vermiştir, Cumhuriyet’in temellerini burada atarak. Aradan geçen yıllar bu gerçeği değiştirmese de ne olmuşsa gerilerde kalmış da kalmıştır. 2023 vizyonları her yerde yazılıp çizilirken bu vizyon en çok şehrimiz için lüzumludur. Neden mi? 100 yaşına gelmiş Cumhuriyet’in memleketidir Sivas da o yüzden.

Geçenlerde yine iş dolayısıyla İstanbul’a gittim ve bu sefer şehre başka bir şekilde bakmaya çalıştım. Büyümesini algılamaya çalıştım ve gördüm ki insanlar İstanbul’da yaşamayı önemsiyor, orada yaşamanın kendine değer kattığını düşünüyor. İş çevreleri prestij için orada olmayı tercih ediyor, her memleketten insan İstanbul’u daha da büyütüyor. İstanbul’u belki de en çok büyütmeye çalışanların başında bizim hemşerilerimiz yer alıyor. Keşke biraz da Sivas’ın büyümesi için çaba gösterebilseler, hadi İstanbul’dan ayrılsın gelsinler demiyorum bari uzaktan bile olsa Sivas’a bir şeyler yapmaya çalışsalar. Günübirlik rahatça seyahat imkânının olduğu şu yıllarda keşke biraz daha fazla gidip gelseler ve şehre bir şeyler katabilseler. Şehrin tıkandığı noktalarda müdahil olup şehri iyiye ve doğruya yönlendirebilseler. Keşke İstanbul’da yaşamayı önemsedikleri kadar Sivaslı olmayı da önemli bulsalar. Mesela sanatçılarımız daha sık Sivaslı olduğunu ifade etse, iş adamlarımız Sivas’ta yatırım yapsa, akademisyenlerimiz hızlandırılmış kurs ve eğitimlerle şehre destek olsa, hükümete yakın hemşerilerimiz problemlerimizi başbakana doğrudan iletse ve çözüm bulmaya çalışsalar.

Sivas’ın yerlileri ise Sivas’ın geleceği için önemli bütün seçimlerde olabildiğince uyanık davranıp en iyiyi, en doğruyu seçebilseler. Gittikçe küçülen bir şehir, Sivas’ı gerçekten seven kişilerin istemediği bir şey, gelin hep birlikte Sivas’ı büyütecek işler yapalım. Kendimizi ve egolarımızı değil gelin şehri büyütelim.

Gerek şuan Sivas’ta yaşayan Sivaslılar gerekse aslen Sivaslı olup da gurbette olanlar elbirliği ile şehri küçültmek yerine elbirliği ile şehri güçlendirelim, değerli bir şehir meydana getirelim. Markalar oluşturalım ve var olan markalarımızı güçlendirelim. Mesela; Sivas köftesi Akçaabat köftesinden, Gürün elması Amasya elmasından, Yıldız dağı Uludağ’dan, Cumhuriyet Üniversitesi Erciyes Üniversitesinden, Alabalık Hamsiden, Sivas Kebabı İskender Kebabından, Sivas Ekmeği Trabzon Ekmeğinden üstün olsun. Sivasspor Avrupa liglerinde oynasın, eğitimde, ekonomide ilk 10 içerisinde yer alalım. Bizden de artık bir başbakan veya cumhurbaşkanı çıksın…

Bu liste uzar da gider. Hepimizin büyük düşünmeye ihtiyacı var, büyük düşünmeden büyük olunmaz, biz istemeden kimse bizi büyütmez, eğer biz kendimize en iyiyi layık bulmazsak bize kimse iyi olanı vermez. Yeter ki kendimize güvenelim, yeter ki çalışalım, yeter ki doğru seçimler yapalım, yeter ki üzerimizdeki ölü toprağını atalım, yeter ki çalışalım ve sonucu Allah’a bırakalım, tohum atalım bitmezse toprak utansın ama hepsinin başında Sivas’ı küçük bırakmaya hakkımız olmadığını bilelim…  

Hidayet Takcı

Yorumlar

  1. elinize sağlık hocam, güzel bir derleme olmuş. umarım yazdıklarınızın gerçekleştiği zamana şahit oluruz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

GÜRÜN Evvel bahar yaz ayları gelince
Açılır bahçede gülü GÜRÜNÜN
Hava bulanıpta yağmur yağınca
Her dereden çağlar seli GÜRÜN'ÜN.

Bülbül öter bahçesinde bağında
Boz koyunlar otlar yüce dağında
Lale sümbül kokar taze yağında
Ne güzel yayladır ili GÜRÜN'ÜN.

LAYİKİ söylüyor gürünün halin
Üst yanı incesu alt yanı telin
Hanım kızlar giyer ceketin şalın
İlden ile gider şanı GÜRÜN'ÜN 

MEHMET SEZAİ ALPAY

YEŞİL GÜRÜN Gürün"ün M.Ö. 2000 yıllarından daha evvel Hititler zamanında TEGEREMA adıyla anıldığını Şemsettin GÜNALTAY"ın eserlerinden biliyoruz. Gürün M.Ö. 63 yıllarında Bütün Anadolu ile birlikte Roma daha sonra da Bizans hakimiyetine girmiştir. Türklerin Anadolu hakimiyetiyle birlikte Gürün sırasıyla, Türkmenler, Oğuz Türkleri ve Yıldırım Beyazıt zamanında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1830 yılında Subaşılık olan Gürün 1845 yılında Bucak, 1862 yılında da ilçe olmuştur. 
Coğrafi Konumu Gürün İlçesi Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun kesiştiği önemli bir kavşak olup…

Sivas Fotoğrafları

Tarihi bir Sivas fotoğrafı

Zenginlikleriyle Sivasımız Lale, sümbül, mor menekşe ne de yakışır Sivas'a
Cumhuriyet'in temelleri Sivas'ta atıldı. (4 eylül kongre binası)
Sivas'ın büyüklüğüne yakışır bir takım SİVASSPOR

Resimler Sivas'ı anlatıyor.
Çifte Minareli Medrese (Selçuklu mimarisinin önemli örneklerinden birisi)

Şifalı balıklar, dünyada bir eşi var, oraya da balıklar Sivas'tan gitmiş.
Doğal Turkuaz renkli, dünya güzel GÖKPINAR gölümüz.

Eğri Köprü, doğrusu yapılamadığı için değil, bir amaca binaen böyle yapılmış.
Anadolu Aslanı veya namı diğer Kangal Köpeğimiz (Bizim köpeğimiz bile akıllı)
Sivas'ın gözbebeği CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ, 30.000'in üzerinde öğrencisi, 1.000'den fazla öğretim elemanı ile Sivas'ı her zaman daha ileriye taşıyacak kapasitede bir okul.
Her tarafından tarih fışkıran bir şehir Sivas
Şehirle özdeşleşmiş bir firma SİVAS TUR

Bu da uydu görüntüsü
Geceleyin Sivas
4 Eylül Sivas için Çok Önemli...
Çevre düzenlemesi her geçen gü…

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında

Zihnimi zorladım en son ne zaman pazara sabahın köründe gitmiştim diye, fakat aklıma bile gelmedi. Çünkü ne ben ne de ailemden birileri yoğun olarak pazara bir ürün götürüp de satmaya çalışmadık. Belki de bazı denemelerimizin başarısız olması nedeniyle böyle bir yolu tercih ettik. Belki de ürettiklerimizin çoğunu tükettiğimiz için gerek kalmadı pazara gitmeye fakat herkes böyle değildi. Sabahın köründe amcalarımın birçoğu Gürün’e eskiden de giderdi hala da giderler.
Güneş say dağına çalmaya başladığında yolculuk başlardı traktörün köyümüze gelişinden sonra. Daha önceleri daha erken, sahur vakti gibi çıktıklarını anlatır büyüklerimiz. Her ne kadar tarım için uygun olmasa da coğrafyamız yokluğun gözü kör olsun para edebilecek ne varsa insanlar Gürün’ün çoğu zaman çok da şen olmayan pazarına götürür ve nasiplerini ararlar. Daha önce trafiği aksatmayan herhangi bir yere kurulan Pazar, Gürün belediyesinin son yıllarda yaptığı çalışmalarının bir sonucu olarak belli bir yerde kurulmaya başlan…