Ana içeriğe atla

MEMLEKET EDEBİYATI, MEMLEKET SEVGİSİ


İnsanoğlu ne tuhaf; bilerek mi karıştırır yoksa işine mi öyle gelir bilinmez ama genellikle bir şeyle diğerini karıştırır durur ömrü boyunca. Söz konusu memleket olunca hele bunun adı bir de Sivas olunca edebiyat ile sevgiyi karıştırır da karıştırır…

Sivas sevgisinden yer gök, gerçek sanal her ortam yıkılır ama Sivas hep yerinde sayar, yerinde saysa iyi bazen geriye bile sarar. Belki de bazen değil çoğunlukla geri gidişler yaşanır. Örneğin daha önce devletin birçok genel müdürlüğü olan bu şehirde kala kala belki bir belki iki tane kalmıştır. Hızlı tren projesinde hatırlanır ama unutulduğu o kadar yer vardır ki saymakla bitmez. Dünyanın her bir tarafında Sivaslı olsa da bu böyledir, böyle gider…

Sevgi ve edebiyat aslında zıt değildir, aksine iç içedir. Sevgiyi en iyi edebi ölçüler içerisinde edebi sanatlarla anlatabilirsiniz muhakkak ama dilden gönüle düşen sevgidir kastımız. Dilde kalan, gönülde bir karşılığı olmayan sevgiye işte biz sevgi edebiyatı yapmak diyoruz. Bizim sinirlerimizi bozan, bizi üzen bu işte. Yoksa aşıkları ile ozanları ile meşhur bir şehir elbette ki edebiyat ile barışıktır, onu sever, onsuz olamaz. Edebiyatımızda birçok Sivaslı vardır ve olacaktır da. Meselemiz başka bizim, anlatmak istediğimiz başka.
Doğru olan şudur, gerçek sevgi fedakarlık ister. Siz bir fedakarlık yaparsınız, şehri sevdiğiniz için şehre ve onun insanına hizmet yaparsınız ve zaten bunu birileri görür ve takdir eder. Etmese ne olur ki siz hizmeti şehre olan sevginizden yapmadınız mı. İnsanlar görmese ne olur ki balığı yaradan halık görmüştür bu hizmeti. Bu sevginin bir sonucu olarak şehriniz abad olur, siz mutlu olursunuz, atalarınız mezardan size gülerek bakarlar, vefa borcunu ödemiş olursunuz, şehrinizin insanı kendini iyi hisseder, şehir hedef büyütür ve iki günü birbirinin aynı olmayan bir şehir inşa edersiniz sevginizle.

Her işin başı sevgi diyen boşuna dememiş. Sevgi olmazı olur, zoru kolay yapar. Gerçek sevgi Sivas’ın kötüye gidişini hayra çevirir. Sevelim yeter ki Sivas bile abad olur her yıkımdan sonra kendine geldiği gibi, belki de daha fazla.

Somut bir şeyler mi istiyorsunuz alın size birkaç somut öneri.

  • Şenliklere harcanan paralar ile yoksul çocuklara burs verelim.  
  • Üniversite şehri Sivas’ımızda öğrencilerin gücü ile gücümüze güç katalım, örneğin şehir olarak onlara daha ucuza evler kiralayalım ve onlar da bizim çocuklarımıza karşılıksız eğitim desteği versin.
  • Yazılım yapmak için devasa yatırımlara ihtiyaç yok, şehre yazılım yapmayı öğretip yazılım şehri yapalım Sivas’ı.
  • Gurbettekiler bulundukları yerde Sivas’takiler ise gurbetten gelenlere karşı gönüllü birer kültür elçisi olsunlar.
  • Şakşakcılıktan kurtulup doğruya doğru yanlışa yanlış deme cesareti gösterebilelim.
  • Sivil toplumu gerçek manada Sivas’ta tesis edelim.
  • Cumhuriyet şehri Sivas sloganı ile şehrimizi daha iyi lanse edelim.
  • Şehir için hepimiz birer imaj yapıcı (imaj maker) olalım.
  • Motivasyonu ve morali düşük olan şehrin yeniden kendine güveni için gereken desteği verelim.      


Seversek olur, gelin bu şehri biraz daha fazla sevelim. Memleket edebiyatı ile kendimizi kandırmak yerine hizmet etmenin huzurunu yaşayalım.    

Suçatı Haber

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

GÜRÜN Evvel bahar yaz ayları gelince
Açılır bahçede gülü GÜRÜNÜN
Hava bulanıpta yağmur yağınca
Her dereden çağlar seli GÜRÜN'ÜN.

Bülbül öter bahçesinde bağında
Boz koyunlar otlar yüce dağında
Lale sümbül kokar taze yağında
Ne güzel yayladır ili GÜRÜN'ÜN.

LAYİKİ söylüyor gürünün halin
Üst yanı incesu alt yanı telin
Hanım kızlar giyer ceketin şalın
İlden ile gider şanı GÜRÜN'ÜN 

MEHMET SEZAİ ALPAY

YEŞİL GÜRÜN Gürün"ün M.Ö. 2000 yıllarından daha evvel Hititler zamanında TEGEREMA adıyla anıldığını Şemsettin GÜNALTAY"ın eserlerinden biliyoruz. Gürün M.Ö. 63 yıllarında Bütün Anadolu ile birlikte Roma daha sonra da Bizans hakimiyetine girmiştir. Türklerin Anadolu hakimiyetiyle birlikte Gürün sırasıyla, Türkmenler, Oğuz Türkleri ve Yıldırım Beyazıt zamanında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1830 yılında Subaşılık olan Gürün 1845 yılında Bucak, 1862 yılında da ilçe olmuştur. 
Coğrafi Konumu Gürün İlçesi Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun kesiştiği önemli bir kavşak olup…

Sivas Fotoğrafları

Tarihi bir Sivas fotoğrafı

Zenginlikleriyle Sivasımız Lale, sümbül, mor menekşe ne de yakışır Sivas'a
Cumhuriyet'in temelleri Sivas'ta atıldı. (4 eylül kongre binası)
Sivas'ın büyüklüğüne yakışır bir takım SİVASSPOR

Resimler Sivas'ı anlatıyor.
Çifte Minareli Medrese (Selçuklu mimarisinin önemli örneklerinden birisi)

Şifalı balıklar, dünyada bir eşi var, oraya da balıklar Sivas'tan gitmiş.
Doğal Turkuaz renkli, dünya güzel GÖKPINAR gölümüz.

Eğri Köprü, doğrusu yapılamadığı için değil, bir amaca binaen böyle yapılmış.
Anadolu Aslanı veya namı diğer Kangal Köpeğimiz (Bizim köpeğimiz bile akıllı)
Sivas'ın gözbebeği CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ, 30.000'in üzerinde öğrencisi, 1.000'den fazla öğretim elemanı ile Sivas'ı her zaman daha ileriye taşıyacak kapasitede bir okul.
Her tarafından tarih fışkıran bir şehir Sivas
Şehirle özdeşleşmiş bir firma SİVAS TUR

Bu da uydu görüntüsü
Geceleyin Sivas
4 Eylül Sivas için Çok Önemli...
Çevre düzenlemesi her geçen gü…

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında

Zihnimi zorladım en son ne zaman pazara sabahın köründe gitmiştim diye, fakat aklıma bile gelmedi. Çünkü ne ben ne de ailemden birileri yoğun olarak pazara bir ürün götürüp de satmaya çalışmadık. Belki de bazı denemelerimizin başarısız olması nedeniyle böyle bir yolu tercih ettik. Belki de ürettiklerimizin çoğunu tükettiğimiz için gerek kalmadı pazara gitmeye fakat herkes böyle değildi. Sabahın köründe amcalarımın birçoğu Gürün’e eskiden de giderdi hala da giderler.
Güneş say dağına çalmaya başladığında yolculuk başlardı traktörün köyümüze gelişinden sonra. Daha önceleri daha erken, sahur vakti gibi çıktıklarını anlatır büyüklerimiz. Her ne kadar tarım için uygun olmasa da coğrafyamız yokluğun gözü kör olsun para edebilecek ne varsa insanlar Gürün’ün çoğu zaman çok da şen olmayan pazarına götürür ve nasiplerini ararlar. Daha önce trafiği aksatmayan herhangi bir yere kurulan Pazar, Gürün belediyesinin son yıllarda yaptığı çalışmalarının bir sonucu olarak belli bir yerde kurulmaya başlan…