Ana içeriğe atla

Neden Hep Geri Kalır Zaten Geri Kalmış Bölgeler

Birileri bölünürken bile büyür, diğerleri ise bir türlü başaramaz bir olmayı…


Bölünerek çoğalma ve bölünerek büyümenin sanırım en güzel örneği insanın yaratılışında kendini gösterir. Klasik bilgilerimize muhalif gibi görünse de böylesi bir büyüme şekli gün gibi aşikar ve ortadadır vakıa. Hücreler bölünür bölünmesine ama sonra birleşmek için, hücreler bölünür bölünmesine ama daha iyi büyüyebilmek ve vakti geldiğinde bir olabilmek için…


Bu durum neye benziyor biliyor musunuz, bir bütün olan bizlerin, yani yöre insanının telin içinde bile birçok parçaya bölünmesine ve böylece büyümeye çalışmasına. Acaba bölündükten sonra birleşebiliyor ve gerçekten her bölünme sonunda bir araya yeniden gelebiliyor muyuz. Gürün'deki kardeşlerimizle, Sivas'taki kardeşlerimizle ne kadar başarabiliyoruz bir olmayı, kardeş olmayı, daha doğrusu Gardaş olmanın hakkını ne kadar verebiliyoruz. 


Zaman zaman yerel medyaya bakınca görüyoruz ki aslında değerli kalemler var ortalıkta, hatta fışkıran bir ruh. Fakat o ruh bir noktayı kaçırıyor, bir yörenin kaderi bir veya birkaç tane grubun çabaları ile değişecek gibi değil. O yörenin kaderi, o kaderi paylaşan, küçük bile olsa her bir sosyal grubun çabası ile değişebilir. Senlik, benlik kavgası devam ederken, herkes gökteki yıldızlar kadar süslü püslü bile yazsa inanın hiçbir şey olmaz. 


Bir toplumu sadece edebiyatçılar ve yazarlar değil aynı zamanda bilim adamları, aynı zamanda mühendisleri, aynı zamanda mimarları, sosyal bilimcileri, sağlık bilimcileri, ziraat bilimcileri, esnaf, vatandaş hatta dağdaki çobanın fikirleri düze çıkarır. Ancak ve ancak topluma ulaşabilmiş ve onda yankı bulabilmiş fikirler, onunla bütünleşebilmiş hareketler başarılı olur. 


Sivas ancak ve ancak gerçek bir birliğe kavuştuğu, geri kalmışlığına rağmen ileri düşünebildiği, tarihinin zenginlikleri ile değil güne katabilecekleri ile bir yerlere varabilir. 
Geri kalmış bölgeler bunun sorumlusunu hep dışarıda aradığı için geri kalmaya devam eder. Fert fert geri kalmışlığın sorumluluğunu kişiler paylaşmadıkça, eleştiri kültürü yerini öz eleştiri kültürüne bırakmadıkça, söz söylemeden önce icraat yapılmadıkça, imecenin anayurtlarından biri olan ilimizde imece kültürü ile büyük projeler yapılamadıkça efendiler her düşünce tatlı bir hayal olarak kalmaya mahkumdur. 


Mesajlardan önce mesajı verenin kimliği ile uğraşmak hastalığından kurtulalım artık. Dikkatlerimizi açık tutup Sivas için nerede hayırlı bir fikir varsa ondan yararlanmayı bilelim. Bugüne kadar gelinen nokta ortada, her geçen gün geriye giden bir Sivas eğer herkesi rahatsız ediyorsa lütfen alternatif ve makul fikirlerle ve kimseyi ötekileştirmeden, küçümsemeden hep birlikte el ele, gönül gönüle bir çalışma ortamına girelim. 

Saygılarımla,

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil GÜRÜN

GÜRÜN Evvel bahar yaz ayları gelince
Açılır bahçede gülü GÜRÜNÜN
Hava bulanıpta yağmur yağınca
Her dereden çağlar seli GÜRÜN'ÜN.

Bülbül öter bahçesinde bağında
Boz koyunlar otlar yüce dağında
Lale sümbül kokar taze yağında
Ne güzel yayladır ili GÜRÜN'ÜN.

LAYİKİ söylüyor gürünün halin
Üst yanı incesu alt yanı telin
Hanım kızlar giyer ceketin şalın
İlden ile gider şanı GÜRÜN'ÜN 

MEHMET SEZAİ ALPAY

YEŞİL GÜRÜN Gürün"ün M.Ö. 2000 yıllarından daha evvel Hititler zamanında TEGEREMA adıyla anıldığını Şemsettin GÜNALTAY"ın eserlerinden biliyoruz. Gürün M.Ö. 63 yıllarında Bütün Anadolu ile birlikte Roma daha sonra da Bizans hakimiyetine girmiştir. Türklerin Anadolu hakimiyetiyle birlikte Gürün sırasıyla, Türkmenler, Oğuz Türkleri ve Yıldırım Beyazıt zamanında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1830 yılında Subaşılık olan Gürün 1845 yılında Bucak, 1862 yılında da ilçe olmuştur. 
Coğrafi Konumu Gürün İlçesi Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun kesiştiği önemli bir kavşak olup…

Sivas Fotoğrafları

Tarihi bir Sivas fotoğrafı

Zenginlikleriyle Sivasımız Lale, sümbül, mor menekşe ne de yakışır Sivas'a
Cumhuriyet'in temelleri Sivas'ta atıldı. (4 eylül kongre binası)
Sivas'ın büyüklüğüne yakışır bir takım SİVASSPOR

Resimler Sivas'ı anlatıyor.
Çifte Minareli Medrese (Selçuklu mimarisinin önemli örneklerinden birisi)

Şifalı balıklar, dünyada bir eşi var, oraya da balıklar Sivas'tan gitmiş.
Doğal Turkuaz renkli, dünya güzel GÖKPINAR gölümüz.

Eğri Köprü, doğrusu yapılamadığı için değil, bir amaca binaen böyle yapılmış.
Anadolu Aslanı veya namı diğer Kangal Köpeğimiz (Bizim köpeğimiz bile akıllı)
Sivas'ın gözbebeği CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ, 30.000'in üzerinde öğrencisi, 1.000'den fazla öğretim elemanı ile Sivas'ı her zaman daha ileriye taşıyacak kapasitede bir okul.
Her tarafından tarih fışkıran bir şehir Sivas
Şehirle özdeşleşmiş bir firma SİVAS TUR

Bu da uydu görüntüsü
Geceleyin Sivas
4 Eylül Sivas için Çok Önemli...
Çevre düzenlemesi her geçen gü…

Bir Cuma sabahı Gürün Halk Pazarında

Zihnimi zorladım en son ne zaman pazara sabahın köründe gitmiştim diye, fakat aklıma bile gelmedi. Çünkü ne ben ne de ailemden birileri yoğun olarak pazara bir ürün götürüp de satmaya çalışmadık. Belki de bazı denemelerimizin başarısız olması nedeniyle böyle bir yolu tercih ettik. Belki de ürettiklerimizin çoğunu tükettiğimiz için gerek kalmadı pazara gitmeye fakat herkes böyle değildi. Sabahın köründe amcalarımın birçoğu Gürün’e eskiden de giderdi hala da giderler.
Güneş say dağına çalmaya başladığında yolculuk başlardı traktörün köyümüze gelişinden sonra. Daha önceleri daha erken, sahur vakti gibi çıktıklarını anlatır büyüklerimiz. Her ne kadar tarım için uygun olmasa da coğrafyamız yokluğun gözü kör olsun para edebilecek ne varsa insanlar Gürün’ün çoğu zaman çok da şen olmayan pazarına götürür ve nasiplerini ararlar. Daha önce trafiği aksatmayan herhangi bir yere kurulan Pazar, Gürün belediyesinin son yıllarda yaptığı çalışmalarının bir sonucu olarak belli bir yerde kurulmaya başlan…